A gyémánt értékét jelentősen meghatározza a drágakő színe is. Az egyetlen drágakő mely megtalálható a természet minden színében, a leggyakrabban mégis a fehér (colorless) és sárga színskála közt mozog. A színes gyémántok rendkívül ritkák, a „természet kincsének” is nevezik őket. Körülbelül 10 000 karát csiszolt gyémántra jut 1 karátnyi színes gyémánt. Értékük évente 10-15%-kal nő, így befektetésként is ígéretesek.
A fehér és enyhén sárgás gyémántok színét az ABC betűivel jelölik D-től Z-ig. A legértékesebb tartományba a színtelen (D, E, F) és a majdnem színtelen (G, H, I, J) drágakövek tartoznak. A Z kategórián túl már az úgynevezett „fancy color”, azaz a színes gyémántok következnek, melyeket másképp is osztályoznak, és egyes darabok sokkal többet érhetnek a legtisztább, fehér gyémántnál is, mivel annyira ritkák. Ezeket nem szabad összekeverni a mesterségesen színezett gyémántokkal, melyek jóval alacsonyabb árkategóriába esnek.
A gyémántok a föld mélyén keletkeznek rendkívül magas hőmérséklet és nyomás hatására magas széntartalmú anyagokból. A színes gyémántok esetében különböző idegen anyagoknak vagy a folyamat alatt bekövetkezett egyéb változásoknak köszönhető a különleges árnyalt. Ám a mai napig nincs magyarázat például a rózsaszín gyémánt keletkezésének körülményeire.
Számos híres színes gyémánt létezik, melyek érdekes múlttal bírnak. A 45,52 karátos Hope-gyémánt például a legenda szerint el van átkozva, ugyanis az évtizedek során majdhogynem az összes tulajdonosára balszerencsét de leginkább halált hozott. A híres Titanic filmben szereplő nyaklánc a Hope-ékszer alapján készült.
Sokan hallhattak már a Tiffany kanárisárga, 128,54 karátos gyémántjáról, amit összesen három nő viselhetett csak: egy diplomata felesége, Mary Whitehouse a Tiffany bálon, Audrey Hepburn az Álom luxuskivitelben forgatásán, és Lady Gaga a 2019-es Oscar-gálán. Ennek a kőnek az értéke közel 30 millió dollár.